Ekonomika un deflācija

Ekonomika ir viena no lietām, ko neviens nekad nevar paredzēt, tāpēc ir jābūt uzmanīgiem un jāzina mērs cik daudz tu esi gatavs riskēt, jo bieži vien straujās ekonomiskajās svārstībās būs liela iespēja strauji nopelnīt vieglu naudu.

Nedaudz par pasauli un uz to kā atspoguļojās Eiropas krīze citur. Piemēram, ja Eiropā notiek deflācija, tad zināmā mērā tā atspoguļojās uz visu pasauli, jo ekonomika ir kā atbalss. Kad tu nokliedzies “deflācija” alpu kalnu apgabalā, tu vismaz vel 6 reizes dzirdēsi atbalsi, jo tālāk, jo klusāk.

Tas nozīmē, ka vienalga, kurā pasaules malā notiek ekonomiskas svārstības, tad zināmā mērā visa pasaule to izjūt. Un, jo skaļāks “kliedziens”, jo spēcīgāk tas atbalsojās uz citām valstīm. Par nopietnu problēmu tautsaimniecībai deflācija var kļūt tad, ja izveidojas tā saucamā deflācijas spirāle, kas saglabājās arvien tālākā ekonomikas un cenu krituma posmā. Tas notiek sekojoši, cenu kritumam sākoties iedzīvotāji sāk atlikt pirkumus, gaidot tālāku cenu krišanos, kas nozīmē, ka tad iedzīvotāji par to pašu naudu varēs nopirkt vairāk preču.  Rezultātā visi iedzīvotāji taupa naudu līdz tai būs lielāka vērtība un veido šo te neatgriezenisko deflācijas spirāli.

Ņemot vērā to, ka Latvija ir salīdzinoši maza valsts, tad šāds risks pie mums ir krietni vien mazāks, nekā lielākās valstīs piemēram ASV, Vācijā vai Ķīnā.

Interesants fakts ir par ASV deflāciju, kas tika novērota 1930. gadu sākumā un turpinājās vairāk kā divu gadu garumā. Ņemot vērā to, ka deflācija bija mierīga un lēna, tomēr šis 3% kritums ik mēnesi, divu gadu garumā lika daudzām cenām nokrist vairāk kā uz pusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *