Kredītu veidi

Man ļoti patīk citēt Svetlanas Saksonovas darbus, kas izstrādāti ar Latvijas Universitātes realizētā projekta „Profesionālajā izglītībā iesaistīto vispārizglītojošo mācību priekšmetu pedagogu kompetences paaugstināšana” atbalstu.

Piemēram, darbā “Nauda, kredīts, inflācija, monetārā politika” ir uzskaitīti kredīta veidi. S. Saksonova tos grupē pēc dažādiem kritērijiem –„pēc nodrošinājuma veida, pēc termiņa un procentu noteikumiem, pēc aizņēmējiem un aizņēmuma mērķiem u.c”. Viņa definē, kas ir kredītlīnija, overdrafts, hipotekārais kredīts, patēriņa kredīts un līzings. Šo terminu ietvaros arī turpmākais raksts par virsraksta tēmu.

Kredītlīnija un overdrafts

Starp abiem jēdzieniem S. Saksonova liek vienlīdzības zīmi: „kredītlīnija jeb overdrafts privātpersonām ir īstermiņa aizdevums, kas paredzēts situācijai, kad nepieciešama papildus naudas summa ikdienas pirkumiem”. Līdzīga kredītlīnijas ideja atrodama arī īstermiņa kreditētāju piedāvājumos (piemēram, Credit24.lv skaidro, ka aizdevums no kredītlīnijas atšķiras ar to, ka, ja Tu uzskati, ka vēlēsies papildināt aizdevuma summu, Tev jāizvēlas pakalpojums kredītlīnija). Bankā tā ir iespēja aizņemties naudu un tērēt vairāk, nekā ir Tavā (algas vai norēķinu) kontā, jo kredītlīnija tiek piesaistīta Tavam kontam. Par nodrošinājumu kalpo Tava darba alga vai citi regulārie ienākumi.

S.Saksonovas e-grāmatā minētā informācija apliecina, ka, lai saņemtu kredītlīniju, nepieciešami regulāri algas ieskaitījumi bankas kontā, personu apliecinošs dokuments, aizņēmēja ienākumus apliecinošs dokuments (atbilstošs finanšu iestādes prasībām).

Hipotekārais kredīts

Hipotekārais kredīts ir „naudas aizdevums, kam par ķīlu kalpo nekustamais īpašums”. Parasti tas ir ilgtermiņa kredīts – līdz pat 40 gadiem. Mērķi šāda kredīta ņemšanai – mājokļa iegāde vai remonts, mājokļa celtniecība, citu ar lielām naudas summām saistītu nekustamo īpašumu pirkumu (piemēram, biroja ēka) apmaksa.

Naudas aizdevums pret ķīlu nozīmē to, ka kredīta neatmaksāšanas gadījumā naudas aizdevējam ir tiesības saņemt šo ķīlu savā īpašumā. Tāpat kā kredītlīnijas jeb overdrafta gadījumā nepieciešams aizņēmēja ienākumus apliecinošs dokuments, tā arī hipotekārā kredīta ņēmējam ir tādas pašas prasības, turklāt nepieciešams arī galvotājs un viņa ienākumus apliecinošs dokuments (atbilstošs finanšu iestādes prasībām).

Patēriņa kredīts

Patēriņa kredīts ir finanšu iestādes aizdevums patērētājam. Saskaņā ar S. Saksonovas kredītu veidu aprakstiem, no citiem kredītiem tas atšķiras ar to, ka domāts tikai fizisku personu personīgai lietošanai, nevis saimnieciskai darbībai; tam lielākoties nav nepieciešams nodrošinājums jeb ķīla. Ir dažādi patēriņa kredīta atmaksas periodi. Saksonova min patēriņa kredīta piemērus 8 līdz 10 algu apmērā, taču bankas izsniedz patēriņa kredīta vārdā nosaukto pakalpojumu līdz 12 000,- EUR (Swedbank) vai pat 15 000,- EUR (SEB banka).

Līzings

Pēdējais kredīta veids S. Saksonovas uzskaitījumā ir līzings – „finanšu pakalpojums, kas pēc būtības ir līzinga objekta noma”. Pieminēšu finanšu, operatīvā un pilna servisa līzingu veidus, ar kuru palīdzību iespējams iegādāties automašīnas, nekustamo īpašumu, komerciālo transportu, ražošanas iekārtas, elektropreces, sadzīves tehniku, patēriņa preces.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *