Vai var strādāt un mācīties vienlaicīgi?

Nevienam studentam studiju laikā nav aizliegts paralēli strādāt, taču ne vienmēr augstskolas šo izvēli vērtē pozitīvi. Pašu studentu nostāja šajā jautājumā ir diezgan negatīva, atzīstot, ka vairums izglītības iestādes nesniedz atbalstu lekciju sarakstu plānošanā. Savā ziņā izglītības iestādēm ir taisnība, jo pamata studiju process ir intensīvs un, lai studiju kvalitāte būtu augstvērtīga, galvenais uzsvars tiek likts uz šo studiju procesa apguvi.

Neskatoties uz to, ka valstī ir ļoti daudz studiju budžeta vietu praktiski visās nozarēs, Latvijas ekonomiskā situācija diemžēl ir tāda, ka bieži vien studentam  strādāt paralēli studijām ir izdzīvošanas jautājums. Valstī izveidojusies situācija, ka bieži vien studentu vecāki nespēj segt studenta ikdienas izdevumus, jo pašas studijas ir bezmaksas, taču dzīvošanai un skolas lietām arī vajadzīgi zināmi līdzekļi.

Strādājošam studentam protams vienkāršāk ir studēt vakara vai neklātienes grupā. Jāņem gan vērā, ka studijas tad iespējamas tikai par maksu, jo šajās grupās nav budžeta vietu, tādēļ šāda iespēja atkal ir nopietni jāizvērtē, jo studiju maksa ir diezgan augsta.

Aptuveni līdz deviņdesmito gadu vidum studiju process nebija tik intensīvs, līdz ar to mūsu “senči” bija pieraduši pie paralēlas strādāšanas studējot, vēl paspējot apmeklēt dažādus interešu pulciņus, taču šobrīd izglītības programma prasa nopietnu laika un enerģijas investīciju.

Mūsdienās studentam ilgstoši strādāt paralēli studijām nav vienkārši, tas tiešām veido nopietnu fizisku un emocionālu spēka izsīkumu, tāpēc vienkāršāk ir strādāt kādu neilgu laika posmu, lai “atpūtas” periodā atkal uzkrātu spēkus.

Izvērtējot un salīdzinot visu informāciju par studiju apvienošanu ar darbu, jāsecina, ka ejot jebkuru ceļu, tas nav viegli un prasa stipri daudz enerģijas un garīgas izturības. Pārdomā visu kārtīgi un pieņem sev labāko lēmumu, paturot prātā, ka vienmēr ir „atkāpšanās ceļš”, ja „esošais” paliek par smagu.

Veiksmi un izturību tev garajā un nopietnajā studiju procesā!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *