Ko pārbaudīt bišu monitoringa laikā

Viena no būtiskākajām prasmēm, kas jāapgūst jaunajiem biškopjiem, ir bišu saimes stipruma novērtēšana, veicot pareizu un regulāru bišu uzraudzību. 

Ir daudz palīdzības resursu iesācējiem biškopjiem, kuros ir atsauces uz vājiem stropiem un spēcīgiem stropiem un kuros biškopim ir norādīts, kā pieņemt lēmumu atkarībā no tā, cik spēcīga ir viņa bišu saime. Taču tagad rodas jautājums, kā jūs varat noteikt, vai jūsu strops ir stiprs vai vājš? Kā jums vajadzētu novērtēt savas saimes darbību?

Turpmāk uzskaitītas dažas svarīgas lietas, kas jāpārbauda, uzraugot bites, lai noteiktu, vai jūsu strops ir spēcīgs vai ne.

Broda raksts

Jūsu stropa peru ligzdas lielums mainīsies visa gada laikā un būs atkarīgs no vietas. Tomēr spēcīga saimē vienmēr ir spēcīga peru saimes struktūra. 

Lieli līdzīga vecuma mazuļu laukumi liecina par spēcīgu mazuļu baru. To var viegli pamanīt, kad tas ir noslēpts. Ir plankums, kurā blakus esošās šūnas ir noslēptas, veidojot viengabalainu rakstu. 

Šūnveida
Pārraugot bites, jums jāpārbauda arī perējuma modelis

Ja kāpuri nav veseli, bites strādnieces tos noņems, tādējādi veidojot caurumus rakstā. Tā rezultātā rodas tā dēvētais “šaujamais raksts”, un tā ir pazīme, ka bišu saimē ir problēmas. 

Veselas kāpuri

Veicot bišu monitoringu, pārliecinieties, ka pārbaudāt kāpurus. Tām jābūt perlamutra baltā krāsā, savilktām C formā. Lervas, kas izskatās izkaltušas, mainījušas krāsu, deformētas vai savītas, liecina par parazītiem vai peru slimībām.

YouTube video
Medus bišu dzīve: skati uz kāpuriem, cepurēm, ziedputekšņiem un olām

Jaunie kāpuri peld bišu māšu peru pieniņa baseinā. Kolonija ir veselīgāka, ja bišu māšu peru pieniņa baseins ir bagātīgāks. Līšņi, kas izskatās sausi, cieš no nepietiekama uztura un norāda uz kolonijas stresu. Ja strops cieš badu, kāpuri var tikt pat kanibalizēti, lai tikai saglabātu pieaugušo bišu populāciju. 

Medus 

Lai gan medus pārpilnība ir laba zīme, tas ne vienmēr liecina par to, ka saimes ir spēcīgas. Vasarā bites ražo medu, kas ir stiprs un tiek uzglabāts mēnešiem ilgi. Tas vien, ka bišu saimē ir daudz medus, nenozīmē, ka tās šobrīd ir stipras un veselas.

Bišu medus
Pārraugot bites, jums jāpārbauda arī medus

Rudenī ir vājas saimes ar lielu medus daudzumu. Šādas bišu saimes kādreiz bija stipras, bet tagad ir kļuvušas vājas. Nekad nespriediet par stropa stiprumu, pamatojoties tikai uz tā medus krājumiem. 

Ziedputekšņi

Ziedputekšņi ir svarīga medus bišu barības sastāvdaļa, un pastāv cieša saikne starp bagātīgiem ziedputekšņu krājumiem un veseliem un spēcīgiem stropiem. 

Veicot bišu novērošanu, pārliecinieties par to, cik daudz ziedputekšņu tām ir. Ziedputekšņi bieži tiek glabāti pie stropa ieejas. Ja jums ir Langstrota strops, tas nozīmē, ka jūs, iespējams, vēlēsieties pārbaudīt viszemāko lodziņu. 

Varat arī novērot, vai pie stropa ieejas nenonāk putekšņi, kas nāk putekšņu biksīšu veidā. Ja pamanāt ienākošos ziedputekšņus, tas liecina par labvēlīgiem apstākļiem jūsu bitēm. Tās var būt pietiekami spēcīgas, lai to izmantotu. 

Iedzīvotāju skaits 

Bišu skaits stropā ir viens no pirmajiem spēcīga stropa rādītājiem. Spēcīgos stropos ir daudz bišu strādnieču. Ir gadījumi, kad tas ir no ieejas satiksmes. Tomēr atcerieties, ka strādājošo dravnieču daudzums var mainīties atkarībā no konkrētā gadalaika vai dienas un var mainīties arī laikapstākļu dēļ. 

Spēcīgajās kolonijās dienas laikā var būt daudz apmeklētāju, bet, iestājoties pēcpusdienai, to skaits var kļūt neliels. Satiksme var samazināties arī vēsā dienā. Pārlūkojiet, vai dažādos diennakts laikos vērojat sava stropa ieeju, lai noteiktu, cik daudz bišu saimes meklē barību. 

Neuztraucieties, ja kādu dienu datplūsma ir samazinājusies, un uzraugiet, vai tendence turpinās. Precīzāks veids, kā novērtēt populāciju, ir atvērt stropu. Ja vāks ir saplaisājis, spēcīgā stropā parasti bites karājas virs rāmīšiem vai arī tās ir pienācīgi iespiestas starp tiem.

Veicot bišu pārraudzību, izpētiet peru stropu, un tas ir pienācīgi jānosedz ar bišu mātītēm. Māsas bites ar saviem ķermeņiem veido siltuma slāni, kas līdzinās segai virs peru stropiem. Dažas bites jānovieto arī medus stropos. Šīs bites aizsargā sātus, kā arī uzglabāto medu no vabolēm un varmākām. Šajā stropa daļā būs ievērojami mazāk bišu, bet, ja to ir vairāk, tas liecina, ka bišu saimē ir labāka populācija. 

Izdzīvošana

Stiprai bišu saimei būs vairāk ziedputekšņu, medus un bišu ziemai salīdzinājumā ar citām bišu saimēm, un parasti tā nākamajā sezonā iznāks ar šādiem ieguvumiem. Šīs spēcīgās saimes pavasarī darbosies daudz labāk, jo tās jau sākotnēji bija spēcīgas, un tām atšķirībā no citām bišu saimēm nav nepieciešams atjaunoties. 

Ja jums ir tikai viena bišu saime, bišu uzraudzība var būt nedaudz apgrūtināta, jo jums nebūs nekāda salīdzinājuma punkta. Tāpēc jaunajiem biškopjiem ir ļoti ieteicams sākt ar vismaz diviem stropiem. Ja šāda iespēja nav iespējama, varat pajautāt citiem biškopjiem savā tuvumā. Iespējams, viņi būs gatavi ļaut jums novērot viņu bišu saimes, lai jūs varētu salīdzināt viņu bišu saimes ar savām. 

Pareizi uzturētas ķemmes

Ja kolonija kļūst vāja, tai var būt grūti aizsargāt visas ķemmes. Bieži vien bišu vaboles un varmākas ievācas un sāk iznīcināt ķemmītes, vienlaikus palielinot savu populāciju. Ir gadījumi, kad ķemmītes kļūst kraukšķīgas un tukšas nolaidības dēļ. Šo neizmantoto nekustamo īpašumu izmantos vaboles un varmākas, bet drīz vien tās var pārcelties uz bišu joprojām izmantotajām daļām. 

Jūsu bites tiks pārspētas, ja tās nebūs pietiekami spēcīgas, lai aizstāvētu savu stropu. Ņemiet vērā, ka ir gadījumi, kad stropa perifērijā mazākā skaitā var sastapt varmākas un vaboles pat tad, ja bišu saime ir spēcīga, tāpēc tikai to klātbūtne nepadara jūsu stropu vāju.

Raksti no tās pašas kategorijas: