Kā audzēt sēnes mājās
Hericium erinaceus, pazīstama arī kā lauvu ņirboņa Ežu dižadatene, ir ārstnieciska sēne, ko Āzijā jau gadsimtiem ilgi izmanto tās kognitīvo un uzturvērtības priekšrocību dēļ. Mūsdienās Rietumos tā kļūst arvien populārāka kā uztura bagātinātājs, jo satur daudz antioksidantu un polisaharīdu. Hericium erinaceus var izaudzēt mājās, izmantojot vai nu nārstus, vai sporas.
Sēne ir substrāts, kas ir inokulēts ar sēnes micēliju. To var iegādāties tiešsaistes mazumtirgotājos vai vietējā veselīgas pārtikas veikalā. Sporas ir sēņu reproduktīvās šūnas, un tās var savākt no savvaļas sēnēm vai iegūt no sporu bankas.
Lai izaudzētu hericium erinaceus, izmantojot sēņu nārstus, jums būs nepieciešams: audzēšanas komplekts, sēņu nārsti, audzēšanas trauks un perlīts vai vermikulīts. Audzēšanas komplektā ir visas nepieciešamās instrukcijas. Ikrus var iestrādāt audzēšanas traukā, izmantojot vienu no divām metodēm: tiešu injekciju vai pasterizāciju. Tiešā injekcija ir visizplatītākā metode, kas ietver inokulāciju ar adatu audzēšanas substrātā. Pasterizācija ir sarežģītāks process, kas ietver substrāta karsēšanu noteiktā temperatūrā noteiktu laiku, lai iznīcinātu iespējamos piesārņotājus.
Kad audzēšanas konteiners ir piepildīts ar substrātu un ikriem, ir svarīgi uzturēt augstu mitruma līmeni. To var izdarīt, regulāri miglojot substrātu vai ievietojot trauku mitruma kamerā. Hericium erinaceus nepieciešama 60-70 grādu pēc Fārenheita temperatūra, un tā augļi parādīsies pēc 4-8 nedēļām.
Kad sēne ir gatava novākšanai, ar asu nazi nogrieziet to pie kātiņa pamata. Pēc tam sēnes var kaltēt, saldēt vai vārīt un uzreiz ēst. Hericium erinaceus ir dažādi kulinārijas produkti, un to var pievienot zupām, sautējumiem vai izmantot kā gaļas aizstājēju.
Hericium erinaceus audzēšana mājās ir lielisks veids, kā iegūt visas šīs ārstnieciskās sēnes priekšrocības, neiegādājoties to veikalā. Pieliekot mazliet pūļu, jūs varat pastāvīgi nodrošināties ar hericium erinaceus, ko izmantot savā virtuvē un uzlabot savu veselību.
Satura rādītājs
Kā audzēt Hericium erinaceus mežā
Hericium erinaceus, kas pazīstama arī kā lauvas griva, ir ārstnieciska un ēdama sēne, ko jau gadsimtiem ilgi izmanto tradicionālajā ķīniešu medicīnā. Šīs sēnes vislabāk aug vēsās, mitrās, ēnainās vietās, kur ir daudz organisko vielu. Lauvas grivu sēnes ir viegli audzēt, un tās var audzēt, izmantojot dažādas metodes.
Lai mežā audzētu hericium erinaceus, jums būs nepieciešams:
- ēnaina, mitra vieta mežā ar daudz organisko vielu.
- Hericium erinaceus sēņu sēnes vai micēlija kultūra. To var iegādāties no cienījama piegādātāja tiešsaistē vai vietējā lauksaimniecības preču veikalā.
- vismaz 12 collu diametra un svaigi nocirsts baļķis vai celms.
- Urbis vai urbis
- āmurs
- kalts
- Zāģis
- Augsne
- Mulča
Izvēlieties ēnainu, mitru vietu mežā, kur ir daudz organisko vielu. Hericium erinaceus vislabāk aug vēsākā klimatā ar augstu mitruma līmeni.
- Iegūstiet Hericium erinaceus nārstu vai micēlija kultūru no atzīta piegādātāja. To var iegādāties tiešsaistē vai vietējā lauksaimniecības preču veikalā.
- Ar urbi vai urbjmašīnu izurbt vairākus 1 collas diametra caurumus vismaz 12 collu diametra baļķī vai celmā, kas ir tikko nozāģēts.
- Ar āmuru un kaltu nopuliet mizu ap caurumiem, lai nārstu varētu viegli ievietot kokā.
- Ievietojiet nārstu vai micēliju caurumos, izmantojot karoti vai pirkstus. Cieši iesaiņojiet.
- Ar zāģi ap izurbtajiem caurumiem izzāģējiet lieko nārstu.
- Virs ar nārstiem aizpildītajiem caurumiem uzklājiet plānu augsnes kārtiņu.
- Augsnes virskārtu mulčējiet ar lapām, skujām vai salmiem, lai augsne būtu mitra.
- Kamēr sēnes aug, vismaz vienu gadu uzturiet šo vietu labi apūdeņotu un ēnainu. Karstā un sausā laikā var būt nepieciešams laistīt biežāk.
- Pēc gada var sākt vākt sēnes. Ar asu nazi nogrieziet sēnes pie kātiņa pamatnes. Ļaujiet sēnēm atjaunoties, ļaujot daļai augļķermeņu palikt uz baļķa vai celma. Sēnes atjaunosies, un jūs varēsiet tās vākt vēl vairākus gadus.,
Hericium Erinaceus komerciālās audzēšanas ekonomika
Hericium erinaceus komerciālās audzēšanas ekonomisko dzīvotspēju nosaka vairāki faktori, tostarp sēņu cena, ražošanas izmaksas un pieprasījums. Kopumā, jo augstāka ir sēnes cena, jo lielāks ir stimuls to audzēt komerciāli. Ražošanas izmaksas ietver tādas izmaksas kā darbaspēks, enerģija un ražošanā izmantotās izejvielas. Parasti, jo zemākas ir ražošanas izmaksas, jo lielāka iespēja, ka uzņēmums būs rentabls. Visbeidzot, pieprasījums pēc produkta ir svarīgs faktors, kas nosaka tā komerciālo dzīvotspēju. Ja pēc produkta ir liels pieprasījums un cenas ir augstas, tad uzņēmumi, visticamāk, būs veiksmīgāki tā komerciālajā ražošanā.
Kopumā ņemot vērā visu, hericium erinaceus audzēšana komerciālos nolūkos var būt rentabls pasākums, ja vien ir nodrošināti atbilstoši apstākļi. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka šie apstākļi laika gaitā var mainīties, tāpēc uzņēmumiem ir jābūt elastīgiem un jāpielāgojas, lai arī turpmāk gūtu panākumus.
Hericium erinaceus jeb lauvas pīlādži ir sēņu veids, ko Āzijā jau gadsimtiem ilgi izmanto medicīnā. Patlaban tā kļūst arvien populārāka Rietumos tās potenciālo labvēlīgo ietekmi uz veselību.
Lion’s Mane ir uzturvielām bagāta sēne ar augstu olbaltumvielu un šķiedrvielu saturu. Tā satur arī antioksidantus un polisaharīdus, kas, domājams, veicina imūnsistēmas veselību. Turklāt tiek uzskatīts, ka lauvas mandele uzlabo kognitīvās funkcijas un atmiņu.
Pētījumi par lauvu nātreni vēl ir provizoriski, taču sākotnējie dati liecina, ka šī sēne varētu būt labvēlīga veselībai. Piemēram, vienā pētījumā tika konstatēts, ka lauvas nātre uzlabo kognitīvās funkcijas dalībniekiem ar viegliem kognitīviem traucējumiem.