Īss ceļvedis stādu podiņu izvēlei

Betona podi

Izvēloties Miravila stādu podus, ļaujiet sevi vadīt radošajai gaumei. Lai gan dažiem cilvēkiem šķiet, ka viņi pērk pirmos redzētos podus tikai tāpēc, ka tie izskatās skaisti, patiesībā ir daudz lietu, kas jāņem vērā, lai izvēlētie podi patiešām būtu vislabākie jums un jūsu augiem. Iepazīstoties ar dažādiem podiņu veidiem un uzzinot dažus padomus par to, kā tos iegādāties, var panākt, ka jūsu augi ilgi būs veseli un skaisti.

Biežāk sastopamie podiņu veidi

Mūsdienās tirgū var atrast četru veidu podus, un tie ir šādi:

1. Betons

Betons ir smags, un tāpēc betona podi ir laba izvēle, lai tajos augtu koki vai lieli augi, kuriem nepieciešams lielāks atbalsts, lai tie “noturētos”. Betona podiem piemīt arī labas izolācijas īpašības, un tie aizsargā maigo sakņu sistēmu, saglabājot ērtāku augsnes vidi. 

Betona stādītāju podi
Betona stādītāju podi

Ja stādījumus stādāt publiskās vai atklātās vietās, betons sniedz arī papildu priekšrocību, jo attur cilvēkus no nejaušas iešanas pāri jūsu dārgajiem podiem vai augiem. Betona stādus ziemas mēnešos var atstāt ārā, nenodarot tiem nekādu kaitējumu, un tā ir laba ziņa, jo jūs, iespējams, negribēsiet nodarboties ar to pārvietošanu.

2. Plastmasa

Ja jūs neuztrauc konteinera izskats vai arī jums ir augi, kas drīz vien var aizklāt podus, kuros tie ir iestādīti, labākā izvēle būs plastmasas podi. Plastmasas podi ir izturīgi, salīdzinoši pieejami un labi saglabā mitrumu. Šie podi ir arī īpaši viegli, tāpēc tie ir lieliska izvēle, ja jums ir ieradums ik pa laikam pārkārtot dārzus.  

Plastmasas stādītāju podi
Plastmasas stādītāju podi

Tikai pārliecinieties, ka neizmantojat tumšas krāsas vai melnus plastmasas podus, ja jūsu dārzs atrodas vietā, kas parasti ir ļoti saulaina. Šīs krāsas parasti absorbē siltumu un var kļūt ļoti karstas, kas var bojāt jūsu augu maigās saknes. No otras puses, gaišas krāsas trauki var atstarot siltumu, vienlaikus saglabājot saknes vēsas. 

3. Terakota

Terakotas podi ir pieejami dažādos izmēros un formās. Tie var lieliski izskatīties un labi iederēties gandrīz jebkur. Pateicoties to zemes krāsai, tie var arī uzlabot gandrīz visu veidu augu dabisko skaistumu. Šie podi ir izgatavoti no ar dzelzi bagāta poraina māla, kas spēj elpot, lai augsne podos saglabātos vēsa un aizvadītu lieko mitrumu no augu saknēm, tādējādi saglabājot tās veselīgas.

YouTube video
Video: Dažu terakotas māla keramikas augu podu izgatavošana

Tomēr viena no galvenajām terakotas podiņu problēmām ir tā, ka tie ir diezgan trausli un var arī ātri izžūt, jo īpaši, ja tie ir novietoti saulainās vietās. Tāpēc ir audzētāji, kas izmanto glazētus terakotas podus, jo tie labāk satur vairāk ūdens.

4. Koks

Koks neapšaubāmi ir viens no dabiskākajiem un praktiskākajiem dārzkopības traukiem. Koka podi ir salīdzinoši viegli, labi aiztur ūdeni un izskatās vienkārši lieliski. Izvēloties koka traukus, pārliecinieties, vai tie ir izgatavoti no koksnes, kas ir izturīga pret puvi, piemēram, sarkankoka vai ciedra, un pārbaudiet, vai konstrukcija ir kvalitatīva, jo koksne mainās un saraujas laika apstākļu ietekmē. 

Var izmantot arī no priedes un citiem mīkstā koka veidiem izgatavotus podiņus, taču tie jānokrāso ar netoksisku kodni vai krāsu, lai novērstu puvi. Ja jums ir ierobežots budžets, jūs pat varat ātri izgatavot savu koka podiņu, izmantojot koksnes atgriezumus un dažas naglas, apbruņojušies ar savu radošo ideju. 

Kā izvēlēties labākos stādāmos stādus 

Augi ir kļuvuši par dzīviem interjera aksesuāriem, kas piešķir interjeram krāsu un tekstūru. Augi var piešķirt mājoklim siltumu, mīkstināt pāreju starp telpām un kļūt par telpas galveno centrālo punktu. Apvienojot augus, podus un pareizus dekoratīvos elementus, var paveikt brīnumus, lai jūsu mājoklis izskatītos skaistāks un justos dzīvīgāks. 

Izvēlieties pareizo izmēru.

Pārlieku lielos podos augsne var lēni izžūt, tāpēc augi var būt vairāk pakļauti sakņu puvei. Ja augs ir pārāk liels podam, pastāv arī risks, ka tas apgāzīsies. Savukārt, ja podiņš ir pārāk mazs, augsne var izžūt pārāk ātri, tāpēc augsne būs pietiekami bieži jālaista. Augam var būt palēnināta augšana un saknes var apstāties.

Ideāli būtu augus likt tāda paša lieluma podos, kādos tie aug. Ja nepieciešams pārstādīt, jo augs jau ir izaudzis no sava pašreizējā podiņa, varat pārstādīt uz 2 līdz 4 collas lielāku podiņu. Ātri augošiem augiem izvēlieties lielāka izmēra podus. Lēnāk augošiem augiem piemēroti 1 līdz 2 collas lielāki podi. 

Izlemiet par materiālu.

Terakota vai māls un plastmasa ir visbiežāk izmantotie materiāli podiem. Plastmasas podi ir viegli, lēti un krāsaini. Tie labi saglabā mitrumu, tāpēc augi būs jālaista retāk. Izvēlieties plastmasas podus, ja jums ir svarīgs svars, piemēram, ja augi tiek novietoti sienas plauktos vai piekaramos grozos.  

Terakotas podi parasti ir smagāki, dārgāki un ar skaistiem rakstiem. Tie ir poraini podi, tāpēc ir nepieciešama bieža laistīšana. Terakota podi ir ideāls risinājums augiem, kas dod priekšroku labi aerētai vai sausai augsnei, piemēram, kaktusiem, orhidejām, bromēlijām un sukulentiem. 

Padomājiet par drenāžu pirms estētikas.

Lielākā daļa telpaugu neaug labi stāvošā ūdenī, tāpēc podiņiem apakšā jābūt ar drenāžas caurumu, lai ieplūstu gaiss un izplūstu ūdens. Ja estētisku iemeslu dēļ plānojat izmantot podus bez drenāžas caurumiem, varat tos vienkārši izmantot kā kastroļus, kuros tiek turēti podi, kuros aug augi. 

Nākamreiz, kad dosieties iepirkties puķu podiem, paturiet prātā šos padomus, lai radītu krāšņākos un krāšņākos dārzus.

Raksti no tās pašas kategorijas: